Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Většina testů ve školách byla negativní. Radní kraje chce kvalitnější testy

15. 4. 2021

page.Name
V Trutnově žádný případ, po celém hradeckém kraji jednotky případů. To jsou výsledky z prvních dvou dnů antigenního testování ve školách a školkách.

Testování dětí se odehrává dvakrát týdně. V pondělí bylo v trutnovských mateřských školách provedeno 280 testů, na základních školách 750 testů. Dnes bylo ve školkách provedeno 280 testů, na třech základních školách Mládežnická, R. Frimla a V Domcích dohromady 324. „Od ostatních škol ještě nemáme dnešní informace. Kompletní čísla budou zítra,“ uvedla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Ze škol v našem městě dosud nebyl hlášený žádný pozitivní případ. „V pondělí byly všechny testy negativní. Ve čtvrtek zatím také všechny testy s negativním výsledkem,“ zdůraznila Dědková.

Podobně dopadlo školní testování i v dalších městech a obcích hradeckého kraje. „Z 19 tisíc 336 provedených antigenních testů v pondělí jen deset ukázalo pozitivní výsledek. Následný PCR test ale nepotvrdil přítomnost nákazy covid-19 u žádného z testovaných žáků,“ oznámil mluvčí kraje Dan Lechmann.

 čtěte také: První den ve škole "zpestřilo" žákům testování


Kraj pochybuje, zda jsou dodané antigenní testy dostatečně přesné. Dokonce dnes v dopise vyzval ministra školství, aby rychle zajistil kvalitnější. „Testování žáků na covid-19 je bezpochyby správný krok, jak zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy. Pokud ale téměř 20 tisíc testů neodhalí jediný případ nákazy, tak buď máme ve školách všechny žáky covid-negativní, nebo jsou používané testy prostě nekvalitní,“ sdělil náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek.

Vedení kraje nabádá ministra školství k testování šetrnější metodou. „Je řada možností, jak na covid-19 testovat, které by byly určitě vhodnější ve školách. Kromě toho by rodiče žáků měli mít důvěru ministerstva školství, aby mohli testovat své děti sami, například v pohodlí domova,“ dodal Štěpánek.

Společně s dětmi jsou ve školách testováni učitelé, kuchařky, školníci a další přítomní zaměstnanci.

Antigenní testy pro školy zajišťuje ministerstvo školství. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv jsou distribuovány na jednotlivé kraje, odtud pak na obce s rozšířenou působností (ORP) a z nich už testy míří rovnou do škol.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek