Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Ulámané ruce, ocas, hole. Vandalové opět poničili stezku Rýbrcoula

13. 11. 2021

Ulámané ruce, ocas, hole. Vandalové opět poničili stezku Rýbrcoula 0 snímků
Na oblíbenou naučnou stezku Podoby Rýbrcoula zaútočili vandalové. Poničili tři ze sedmi soch, dvě informační cedulky a velkou informační tabuli.

O vandalství dnes informovali členové trutnovského spolku Rýbrcoul - duch hor. Právě oni byli iniciátory toho, aby stezka v městském lesoparku vznikla. Stala se oblíbenou zejména u rodin s malými dětmi.

Jenže už podruhé v posledních dvou letech ji někdo vážně poškodil. „Opět poničené sochy, ulámané ruce, ocas, hole, ukopnuté informační štítky, nepovedené malby na informační ceduli,“ oznámili.

Poškození na stezce jsou patrná na první pohled. „Dokážeme pochopit, že každému naše aktivity nejsou po chuti. Nedokážeme ale pochopit, že když se někomu něco nelíbí, tak to musí ničit,“ sdělil Jan Duduš, předseda spolku.

Právě on se rozhodl věnovat ze svých peněz 10 tisíc korun za informaci, která povede k dopadení vandalů. Některé škody totiž můžou být nevratné. „Ukopnutá ruka s hoslí se našla, ale nevíme, zda půjde přilepit. Ulomený ocas se nenašel, u mnicha je uštípnutá hůl, také se nenašla. Nenašla se jedna ze dvou cedulek,“ upřesnil Jan Duduš.

Podobně někdo poničil sochy v parku loni v červenci. Socha démona na vrcholu stezky, v atraktivním místě s oblíbeným výhledem na Trutnov, tehdy přišla o parohy a hůl, kterou držela v ruce. Stejně jako tehdy, ani nyní není jasné, kdo a proč sochu rozbil. Nikdo žádné vandalství nehlásil, na místě nejsou policejní kamery.

Naučná stezka nazvaná Podoby Rýbrcoula je otevřená od října 2019. Začíná pod stromy vedle mateřské školy, má sedm zastávek a končí na kopci s atraktivní vyhlídkou na město a Krkonoše. Hlavním lákadlem jsou dřevěné sochy od místních umělců, které vznikly při prvním ročníku slavností Rýbrcoula.

Autory soch jsou Roland Hantl (Myslivec), Petr Krejcar (Permoník), Petr Spurný (Démon), Martin Kučera (Kohout), Jan Doskočil (Havran), Marek Pilař (Mnich) a Pavel Tryzna (Krakonoš).

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Rýbrcoul - duch hor