Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Čapí mláďata se vydala na dalekou cestu, rodiče brzy poletí za nimi

15. 8. 2021

Čapí mláďata se vydala na dalekou cestu, rodiče brzy poletí za nimi 5 snímků
Sledování čapích hnízd pro letošek pomalu končí. Za posledních pět dnů prakticky všechna mláďata z hnízd v Trutnově a okolí odlétla. „Podle předpokladů se vydala na cestu do teplých krajin. A velmi brzy odletí i rodiče,“ vysvětluje meteorolog a pozorovatel Tomáš Prouza, autor webového deníku capibohuslavice.cz.

Jako úplně první se vydala na dalekou cestu čápata z Vlčic, už v neděli 8. srpna. Pak začala hnízda opouštět i další mláďata. „V Mladých Bukách hnízdo opustili, je ale otázka, jestli už letěli přímo na jih. Na komíně trutnovského pivovaru byla ráno doma ještě celá rodina. Možná odletí dnes. Z Bohuslavic odletěli mladí, Brunclík, Horymír, Šemík a Vesna, rodiče hnízdo opustí možná dnes,“ hlásil Prouza dnes krátce po třetí hodině odpoledne.

Pro člověka zdánlivě nepochopitelný jev, že rodiče neletí se svými potomky, je podle pozorovatele přirozený jev. „Loni to bylo na karáckém komíně podobné, Bohunka s Bohoušem také letěli později, i když to bylo dřív než letos, hned druhý den po mladých,“ řekl Tomáš Prouza.

Zatímco u mláďat nejsou k vidění prakticky žádné náznaky odletu, rodiče většinou aspoň nějaké cestovní rituály mají. Například na poslední chvíli upravují hnízdo, i když to těsně před odletem nemá logiku. Nebo doslova tancují po hnízdě. A někdy překvapí nečekaným pářením. „Na Bohouše přišly pářící touhy a Bohunka se kupodivu nebránila. Podzimní páření ale nemá za účel rozmnožování, pár tím spíš utužuje svůj vztah,“ upozornil Prouza.

Čapí hnízda byla letos pod ještě větším drobnohledem veřejnosti, než v předchozích letech. Díky kamerám a internetu je může každý sledovat online, například na mobilu nebo počítači. A letos přitahovaly pozornost i výjimečnými příběhy. Například v Mladých Bukách nahradili tragicky zahynulou matku dočasní rodiče - lidé. Také na pivovarském komíně v Trutnově se musela čápice v posledních týdnech starat o mláďata sama.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Ronge