Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

12°

Zítra

17°

Svátek má

Vláda uzavřela trutnovský okres. Nikdo nesmí ven ani dovnitř

11. 2. 2021

page.Name
Místní obyvatelé nesmí mimo okres, a naopak, lidé z jiných regionů nesmějí k nám. To je nejnovější zpřísnění, kterým vláda omezila volný pohyb v našem okrese. Důvodem je zhoršená epidemická situace. Trutnovsko patří už několik týdnů mezi covidem nejzasaženější oblasti republiky. Omezení se netýká cest do zaměstnání a do školy. Na příjezdových cestách ale bude hlídkovat policie. Opatření začne platit o půlnoci na pátek.

Počet nově nakažených je v trutnovském okrese třikrát až čtyřikrát větší, než v jiných oblastech. V poslední době navíc docházelo k dalším nárůstům. Proto se vláda rozhodla omezit u nás volný pohyb osob. „Osobám, které v okrese bydlí, jsme zakázali je opouštět, a osobám, které zde bydliště nemají, naopak zakázali sem přijet,“ oznámil dnes ráno ministr zdravotnictví Jan Blatný. Stejné opatření v rámci Česka bude platit i pro podobně zasažené okresy Cheb a Sokolov.

Výjimky platí pro cesty za prací, nebo kvůli zajištění bezpečnosti, veřejného pořádku, řešení krizových situací nebo ochrany veřejného zdraví. „Zákaz se nevztahuje na žáky a studenty, kteří mají povolenou účast ve školských zařízení,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Výjimkou je rovněž péče o příbuzné či zvířata, a nutná návštěva zdravotnických zařízení. „Lidé musí vždy deklarovaný účel cesty doložit, kontrolovaný bude za účasti policie,“ upřesnil Blatný.

 čtěte také: Zavřený okres. Nikdo nesmí ven ani dovnitř


Na dodržování opatření má dohlížet policie. „V tuto chvíli je předpoklad takový, že by policie měla opravdu stát na hranicích okresu Trutnov a budou probíhat intenzivní namátkové kontroly. Ty by měly být zaměřené na osoby, které teď opravdu nemají důvod do okresu Trutnov cestovat. Je otázkou, jak to policie bude zvládat. Včera jsem však byl v kontaktu s policejním prezidentem a ten mě ujišťoval, že budou schopni to zajistit. V tuto chvíli se to dolaďuje,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Kamiony okresem projíždět mohou, ale nesmí v něm zastavit. Výjimkou bude třeba porucha vozidla.

Lidé v trutnovském okrese mají nově povinnost nosit minimálně chirurgickou roušku, nebo respirátor FFP2. „Jedná se nařízení pro všechny vnitřní prostory, veřejnou dopravu a všechna veřejná místa, kde jsou dva lidé na méně než dva metry od sebe,“ vysvětlil ministr zdravotnictví. Stát do regionu pošle roušky, do škol respirátory, slíbil Blatný.

 čtěte také: Opatření bude nutné dodržovat, říká hejtman


Omezení platí od půlnoci na pátek a platit mají do konce nouzového stavu, tedy do neděle 14. února. Sněmovna aktuálně jedná o jeho prodloužení. 

Zaměstnavatelům na Trutnovsku vláda dnes doporučila, aby na pracovištích zavedli režimová opatření a maximálně omezili fyzické kontakty osob, jejich shlukování ve společných prostorách a využili maximálně možnost home office.

Uzavření okresu se nelíbí Ivanu Adamcovi, starostovi Trutnova, druhého největšího města v hradeckém kraji. „Je to typické vládní nařízení - ani oblečená, ani nahá. Je to celé velmi děravé. Jediné pozitivum vidím v tom, že bychom měli dostat respirátory nebo roušky. Míra takových nařízení, která stále houstne, způsobí jen to, že občané to dodržovat nebudou, jsou z toho čím dál tím víc unavení. Je to typické nařízení, které je v tomto duchu," řekl pro ČTK.

 čtěte také: V lednu u nás byla britská mutace koronaviru


Pavel Cajthaml, ČTK
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler