Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Chybí startovací byty a byty pro klíčové profese, říká starosta Michal Rosa

16. 5. 2022

page.Name
Proč je málo bytů? Může s tím město něco udělat? Je vůbec ještě kde stavět? Trutnovský starosta Michal Rosa odpovídá v exkluzivním rozhovoru pro Trutnovinky.cz.

Jaká je bytová situace v Trutnově?
Bytů je samozřejmě málo. Je to v rozporu s tím, že obyvatel v Trutnově mírně ubývá a současně přibývá bytů v rodinných domech, ale zjevně je vidět, že bytů na trhu je málo. Zřejmě je to dáno tím, že populace stárne, přibývá jednočlenných domácností, a tím se bytový fond pochopitelně vyčerpává.

Staví se málo nebo hodně?
To je složitá otázka. Výstavba bytů ve městě velikosti Trutnova je problematická ve vztahu k ceně pozemku. Ještě nedávno bylo možné postavit rodinný dům do čtyř milionů korun na pozemku, který stál do milionu. Do pěti milionů tak mohl mít člověk dům na vlastní parcele. Ve stejnou dobu se byt 3+KK v novostavbě prodával za tři a půl milionu. Pokud mohl člověk dosáhnout na vyšší hypotéku, tak většinou raději volil vlastní dům. Dnes se situace mění. Stavět vlastní dům je mnohem nákladnější, i ceny pozemků výrazně stoupají. Najednou dává bytová výstavba větší smysl. Je to vidět i u investorů, snaha investovat do bytové výstavby roste. Vnímám, že se staví bytů víc.

Jaká je situace v našem městě?
V Trutnově je aktuálně rozestavěno 112 bytů, většina v prostoru kasáren, zbytek na Červeném kopci. Víme, že projekt s dalšími čtyřiceti byty je v procesu povolování, stavět se bude na Šestidomí v prostoru bývalé školky. To znamená, že výhledově, v řádu několika let, by mělo přibýt v Trutnově 150 bytů.

Je vůbec ještě kde stavět?
To je větší problém. Parcely pro výstavbu bytových domů se v Trutnově postupně vyčerpávají. Je předpoklad, že koncem letošního roku nebo začátkem příštího se vypíše výzva pro zpracovatele nového územního plánu, aby mimo jiné našel další vhodné lokality pro bydlení. Třeba na pozemcích, které jsou nyní určené k jiným účelům.

Co by ještě mohlo udělat město?
Určitě nebude stavět investiční byty, to není jeho úkol. Nejsme developeři nebo podnikatelé. Město má 651 bytů, z toho 261 bytů v domech s pečovatelskou službou. Máme čtyři byty určené jako sociální a 386 dalších bytů, které město vlastní a pronajímá. O všechny byty se stará Mebys (správce nemovitostí, nástupce někdejšího městského bytového podniku - pozn. redakce). Co jsem v úřadu, tak vnímám, že nám chybí dvě kategorie bytů. Jedné se říká startovací byty, což je dotované bydlení pro mladé rodiny, aby se nám vysokoškoláci měli kam vrátit. Pokud totiž nechtějí bydlet po vysoké škole další tři nebo čtyři roky u rodičů, tak je pro ně často jednodušší zůstat tam, kde studují, například v Praze, Brně, Liberci nebo Hradci Králové.

A ta druhá?
Chybí nám byty pro klíčové profese, které město nezbytně potřebuje. Například město pronajalo několik bytů nemocnici, aby měla nástroj, jak získat lékaře. V principu z toho nejsem úplně šťastný, protože vzniká určité privilegium a vyvolává to určitou nerovnováhu. Na druhou stranu musíme volit, jestli pro nás to, že funguje nemocnice, je důležitější, než řekněme sociální spravedlnost v oblasti bydlení. Domnívám se, že ano. Jestli tu chceme umět poskytnout základní zdravotnickou péči, tak toto je zásadní věc. Jednou z mála věcí, které pro to můžeme jako město udělat, je nabídnout bydlení.

Jaké bydlení?
Byty, které můžeme nabídnout, nejsou nijak luxusní. Bohužel. Jsou to většinou byty ve starých domech v centru a podobně. Není to nic, co by významně převážilo misky vah u někoho, kdo si vybírá mezi trutnovskou nebo nějakou jinou nemocnicí. Samozřejmě, Trutnov je krásné město, pod Krkonošemi, s nádherným lesoparkem, sportovišti, kulturou, střediskem volného času a vším dalším. Kvalitu života tady máme na vysoké úrovni, ta ale bývá pro mladého člověka až poslední špetkou na vahách. Nástrojem by bylo, pokud bychom mu dokázali nabídnout nádherný byt s dotovaným nájmem na několik málo let, časem by buď přešel do režimu normálního nájmu anebo by si postavil vlastní dům, protože tady zapustil kořeny. Takový nástroj nám v tuhle chvíli chybí.

Z toho důvodu jsme zastavili výběrové řízení, které rada města loni vypsala na poslední pozemek v kasárnách. Pokud se naplní vládní prohlášení a vláda nabídne dotace na výstavbu městského bydlení, tak jsme vnímali jako strategické rozhodnutí si tento pozemek podržet. Pokud by se v následujících letech ukázalo, že to byla jen proklamace a že žádný funkční nástroj pro města nevznikne, vrátíme pozemek na trh.

I kdyby to vyšlo, nebude to ze dne na den. Dá se něco udělat teď hned?
Vím o lidech, kteří si uložili peníze do nákupu dalšího bytu. Nechtějí však mít starosti s nájemníky, smlouvami, opravami, a radši nechávají byty neobsazené. V Trutnově se podle mého názoru jedná o vyšší desítky bytů, které tak zmizely z trhu. Požádal jsem ředitele Mebysu Petra Gaislera, aby se zamyslel, zda by dokázal nabídnout vlastníkům takových bytů nějakou službu, která by pro ně byla zajímavá. Nabídka bude zveřejněna během několika dní v Radničních listech a sociálních sítích.

Jak by to mělo v praxi vypadat?
Mebys si od vlastníků byty pronajme a nabídne je na trhu dál. Sežene nájemníky a uzavře s nimi smlouvu. Vlastník bytu bude sice mít menší příjem, než kdyby pronajal byt napřímo, ale příjem bude naprosto stabilní bez ohledu na to, zda bude byt obsazený. A také to bude mít bez starostí, o vše se postará Mebys. Věřím, že pro některé lidi to bude zajímavá nabídka. Akci budu považovat za úspěšnou, pokud se nám touto cestou podaří získat řádově dvě desítky bytů, které do Trutnova mohou přilákat nové obyvatele.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek