Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Průmyslovka pořídila nový výukový systém, z daru firmy TE Connectivity

20. 9. 2022

Průmyslovka pořídila nový výukový systém, z daru firmy TE Connectivity 37 snímků
Trutnovská průmyslovka jde s dobou. Z velkorysého finančního daru firmy TE Connectivity 20 tisíc dolarů pořídila špičkové zařízení pro výuku automatizace. Pokračuje tak ve snaze učit žáky na nejmodernější technice, aby se co nejlépe uplatnili na trhu práce.

Novinku slavnostně představila na školním pracovišti v Mladých Bukách. „Za peníze od TE Connectivity jsme koupili čtyři modulové výukové stanice. Mohou být programované samostatně, ale přidanou hodnotou je, že jsou zároveň jako díly ze stavebnice, tedy lze je spojit do jedné výrobní linky a fungují dohromady,“ řekl Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy v Trutnově.

Právě pro oficiální uvedení do provozu spojili žáci a učitelé jednotlivé stanice do malé automatizované linky. „Povedlo se to, jsem příjemně překvapený. Vypadá to jako výrobní minilinka, jako malé kontrolní pracoviště na konci továrních linek, kde se hlídají výrobní parametry,“ ocenil Daniel Hrnčíř, ředitel firmy TE Connectivity v Trutnově, když slavnostně spustil provoz výukové linky.

Učebnu s novým výukovým systémem využije během roku zhruba 120 žáků. „Jsou to především žáci maturitních oborů slaboproudá elektrotechnika a strojírenství, ale seznamují se s tím také budoucí nástrojáři a elektrikáři, čili žáci učebních oborů,“ upřesnil Sauer.

Spolupráce mezi školou a firmou začala v roce 1999. TE Connectivity umožňuje každoročně absolvovat ve firmě odborný výcvik a výrobní praxe asi 25 žákům. Pravidelně také přispívá penězi na vybavení odborných učeben. „Zafinancovala pořízení 3D skeneru do laboratoře pro strojírenská měření. Darovala nám také třídičku kontaktů pro výuku v oblasti automatizace,“ uvedl ředitel školy Sauer.

Podnik vyrábí komunikační a síťová relé, speciální konektory a odpory, teplem smrštitelné ochranné a identifikační prvky pro automobilový, letecký, elektrotechnický a zdravotnický průmysl. „Automatizace je budoucnost a je potřeba vychovávat odborníky v téhle oblasti. Je povinností nás, firem, podporovat školy a propojit praxi s teorií, a zkvalitnit výstup studentů směrem do praxe. Chceme ve spolupráci pokračovat i nadále,“ řekl Daniel Hrnčíř.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek