Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Autostyl předal hasičům speciálně upravený vůz Toyota Hilux

22. 12. 2023 Komerční sdělení

Autostyl předal hasičům speciálně upravený vůz Toyota Hilux 15 snímků
Výjimečný dárek dostali pod stromeček hasiči z Pece pod Sněžkou - na míru přestavěný automobil Toyota Hilux. Vůz je určený zejména pro vyprošťování u dopravních nehod v náročném horském terénu.

Hasiči slavnostně převzali tento vůz ve středu v trutnovském Autostylu, u autorizovaného prodejce značky Toyota. „Pro nás je to důležitý den. Neustále nám padají stromy na silnice nebo auta návštěvníků sjíždějí mimo cesty. Rychlé zásahové auto jsme potřebovali,“ vysvětlila Ilona Karlíková, starostka Pece pod Sněžkou, proč horské město investovalo 2,5 milionu korun právě do hasičského speciálu.

Hilux s pohonem čtyř kol, vznětovým motorem objemu 2,8 litru a automatickou převodovkou pomůže hasičům proniknout i do dříve nepřístupných míst, a to zejména v zimě.

„Právě od podzimu do jara se na úzké cesty nedostaneme s velkou technikou a potřebujeme použít menší auto s velkou průchodností a vybavené navijákem, abychom mohli vyprošťovat vozidla spadlá mimo cesty a odstraňovat popadané stromy. Dosud nám takové auto chybělo,“ uvedl velitel hasičské jednotky v Peci Vladimír Jiřička.

Kromě spousty vyprošťovacího nářadí a technického příslušenství pro odklízení stromů jsou v autě také hasicí přístroje, lékárnička či výjezdový tablet. Některé věci byly pořízené jako zcela nové, některé si dodali hasiči sami. Vše je ve voze speciálně uchyceno a účelně rozmístěno.

„Při kontrolních dnech jsme řešili přímo s hasiči, co a kam při stavbě auta umístit, aby jim to co nejvíc vyhovovalo při zásazích,“ potvrdil Jan Eder, majitel karlovarské společnosti Auto Eder, která přestavbu Toyoty realizovala a s výrobou speciálů pro integrovaný záchranný systém má bohaté zkušenosti.

Vozidlo Toyota Hilux dodala hasičům společnost Autostyl Trutnov, která v okresní metropoli dlouhodobě zajišťuje vozový park například pro městskou policii. „S našimi auty jezdí Pečovatelská služba města Trutnov, Oblastní charita v Trutnově i Náchodě a také Český červený kříž. Nyní jsme ukázali, že umíme i speciál pro hasiče,“ upřesnil vedoucí prodeje nových vozů Juraj Sucháň.

Právě k Autostylu směřovala při přebírání hasičské čtyřkolky jedna z prvních vyřčených pochval. „Mockrát děkujeme za vaše služby,“ řekla starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková.

Ředitel společnosti Autostyl Trutnov Jan Kranát chválu opětoval. „Děkujeme paní starostce, že se obrátila na nás, jsme pyšní na to, že jsme vyhráli výběrové řízení. Jsme pyšní i na to, že nám přestavby zajišťuje náš kolega, specialista na přestavby a dealer Toyoty v Karlových Varech Jan Eder. Takto vybavený vůz zatím nebyl předmětem dodávky pro hasičský sbor. Jsme rádi, že to tak je,“ prohlásil.

Velitel hasičů ocenil rozhodnutí zastupitelů horské metropole. „Musíme jim poděkovat za to, že byli ochotní na auto poskytnout z městského rozpočtu 2,5 milionu korun,“ pronesl Vladimír Jiřička.

Poslanec a starosta Trutnov v letech 1998 až 2021 Ivan Adamec pochválil hasiče. "Cením si jejich práce, bez nich by to bylo velmi složité. Přeju jim, aby jejich práce byla jen příjemná, aby řešili méně problémů. Když vidím krásně vybavený nový vůz, musím paní starostce Pece pod Sněžkou poblahopřát. To není každý den,“ dodal.