Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Siemens daroval průmyslové škole vybavení za 1,2 milionů korun

5. 10. 2023 Komerční sdělení

Siemens daroval průmyslové škole vybavení za 1,2 milionů korun 0 snímků
Nic nepodcenit a držet krok s dobou. Pro někoho to možná zní jako klišé, ale pro Střední průmyslovou školu v Trutnově je to motto, které dlouhodobě úspěšně naplňuje. Příkladem je aktuální vylepšení odborných učeben nejmodernějším vybavením, a to díky velkorysému daru elektrotechnického závodu Siemens, Nízkonapěťová spínací technika.

Firma věnovala škole tři malé průmyslové počítače s příslušenstvím a softwarem, pomocí kterých se žáci učí programovat výrobní a jiné linky. A také desítky jistících prvků domovních rozvodů, například sady chráničů, relé, obloukové ochrany nebo svodiče bleskových proudů přepětí.

„Škola dosud používala mix produktů, které nebyly kompatibilní. Rozhodli jsme jí poskytnout ucelené portfolio našich nejmodernějších výrobků a kompletně vybavit učebnu pro elektrikáře, aby studenti už ve škole pracovali se stejnými technologiemi, s jakými se setkají v praxi,“ vysvětlil Lukáš Adamec, ředitel trutnovského Siemensu.

Darované komponenty poslouží pro výuku žáků učebního oboru Elektrikář a maturitního oboru Slaboproudá technika při praktických úlohách a při závěrečných zkouškách. Díky vysoké variabilitě umožňují zadávat na výukových panelech a cvičných stěnách velké množství úkolů.

„Dostali jsme od Siemensu nejmodernější komponenty, které se aktuálně na trhu vyskytují. V minulosti jsme používali i výrobky jiných firem, ale teprve nyní můžou všichni žáci najednou pracovat na stejném zadání,“ upozornil ředitel průmyslové školy Vladislav Sauer.

Siemens podporuje druhou největší odbornou školu v Královéhradeckém kraji už od devadesátých let. Před deseti lety jí například opakovaně věnoval minipočítače používané pro automatizaci, odborně označované jako PLC. Hodnota letošního věcného daru je ale nejvyšší v historii školy - 1,2 milionu korun.

„Děkuju firmě za to, že je schopná zřizovateli, tedy kraji, pomoci při rozvoji školy. Je významné a užitečné, když partner jako je Siemens - špička v oboru - pomáhá škole například tím, že dodává nové technologie nebo nové prostředky, s kterými se běžně studenti nesetkají, a kromě základů se tak naučí i určitá specifika už teď ve škole,“ ocenil Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje.

Škola a firma působí ve stejných odvětvích. Průmyslová škola s více než šesti sty žáky se zaměřuje na studijní a učební obory v oblasti elektrotechniky, strojírenství, automatizace a informačních a komunikačních technologií. Siemens vyrábí elektromechanické spínací a signalizační prvky, elektronické spínací přístroje a relé a osazuje plošné spoje pro spínací, komunikační a signalizační přístroje a relé.

Dlouhodobá spolupráce je proto výhodná pro obě strany. Škole přináší víc, než jen výuku posunutou díky firemnímu daru na nadstandardní úroveň. „Naši žáci chodí do Siemensu na odborný výcvik, letní brigády a exkurze, maturitní ročníky tam mají souvislou praxi,“ uvedl ředitel školy Vladislav Sauer.

Firma postupně předvede žákům většinu činností přes technologie ve výrobě až k aktivitám oddělení výzkumu a vývoje nebo digitalizace a robotizace. Má se čím chlubit. Závod má moderní digitální prostředí s nejnovějšími technologiemi. Logicky pak po škole mnozí absolventi zamíří právě do trutnovského Siemensu.

„Pracovní uplatnění nabízíme nejčastěji studentům oboru elektro či IT, ať už učňům v oboru elektrikář, nebo studentům maturitních oborů slaboproudá elektrotechnika, elektronické počítačové systémy či informatika a management,“ dodal ředitel Lukáš Adamec.