Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Už se dá zase přejít nad Struhou, nová prosklená lávka je otevřena

6. 6. 2024

Už se dá zase přejít nad Struhou, nová prosklená lávka je otevřena 18 snímků
Zavřená byla 10 měsíců a kompletní oprava vyšla na 29 milionů korun, ze kterých 24 milionů pokryla dotace. V Trutnově je od dnešního rána opět otevřená významná pěší lávka nad Struhou, která spojuje centrum města s Kryblicí.

Oprava lávky začala v loni v srpnu. Důvodem byl špatný technický stav. Původní konstrukce 46 metrů dlouhé lávky z počátku 90. let byla nahrazena novou ze stejných materiálů, tedy z kovového skeletu se skleněnými výplněmi po stranách. „Největším úskalím celé rekonstrukce byla výměna inženýrských sítí, které jsme museli zkoordinovat vůči klimatickým podmínkám,“ vysvětlil David Jelínek, vedoucí Odboru rozvoje města MěÚ Trutnov.

Nová konstrukce je podobná té původní, pouze je světlejší. Část skel je nově mléčná, aby se respektovalo soukromí obyvatel přilehlého domu. Změn doznal také vstup do lávky na straně od Kryblice, který je nově bezbariérový.

„Původní rovnou mostovku vystřídala mostovka s mírným vzepjetím. Tato úprava vyřešila nejen odvodnění lávky, ale současně umožnila bezbariérové napojení na ulici Pod Sadem. Mezery mezi jednotlivými skly pomohou provětrání lávky a usnadní případnou výměnu skel. Také původní prosklené zastropení, které je velmi obtížné udržet čisté, bylo nahrazeno plným stropem,“ popisoval trutnovský starosta Michal Rosa. „Myslím si, že teprve ve chvíli, kdy lávka byla uzavřena kvůli rekonstrukci, jsme si uvědomili, jak moc je pro nás důležitá a jak často ji používáme, kolika lidem zjednodušuje cestu do práce, do nemocnice, do školy nebo prostě domů,“ dodal.

Lávka je osvětlená a také ozdobená polepem, který přibližuje nový vizuál na propagaci města Trutnova. Šířka průchozího prostoru je 2,3 metru a výška lávky nad komunikací je 6,875 metru. Hmotnost lávky, která se skládá ze dvou částí, je přes 40 tun. Lávka už je plně průchozí, nicméně ještě zbývají drobné práce, které je však možné dodělat za provozu, jako například instalace zábradlí po jedné straně.

Stavbu lávky provedla firma Eurovia CS, která vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou necelých 29 milionů Kč včetně DPH. Radnici se však na lávku podařilo získat dotaci ve výši 24 milionů Kč ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek